Ekonomi

Araç sahipleri dikkat! İstanbul’da en ucuzu 2933 TL olacak

Kayıtlı araç sayısı 26 milyonu aştı. Araç tipi ne olursa olsun tüm araç sahipleri trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Olası bir kaza (maddi ve bedeni) durumunda, zorunlu trafik sigortası kusur oranına göre ‘karşı tarafa’ verilen zararı kısmen veya tamamen karşılar.

Bu yıl için trafik sigortası yaptırmamanın cezası 436 lira (15 gün içinde ödenirse 327 lira oluyor). Aracın sigortasız olduğu tespit edilirse ek trafik ve park ücreti alınır.

TAVAN FİYATI UYGULANIR

12 Nisan 2017 tarihinden itibaren trafik sigortalarında ‘tavan fiyat’ uygulamasına geçildi. Yani sigortacılar devletin belirlediği artış oranını aşamazlar.

Her ilin risk haritasına göre belirlenen tavan fiyat tarifesi bulunmaktadır. Bu tarife her ay artıyor. Ancak bazen maliyet artışlarından dolayı kademeli artışlar yapılabilmektedir. Ayrıca aylık artış katsayıları da güncellenmektedir. Tavan fiyatta bir önceki aya göre yapılan artış son olarak yüzde 4,75’e çıkarıldı.

İSTANBUL’DA EN UCUZ 2 BİN 933 LİRA OLACAK

Yeni düzenlemeyle İstanbul’da 4’üncü etapta sürücü için 1 Mayıs prestijiyle 6 bin 452 lira tavan fiyat uygulanacak. Bu fiyat 5’inci etapta 5 bin 573 liraya, 6’ncı etapta 4 bin 693 liraya, 7’nci etapta 3 bin 520 liraya, 8’inci etapta 2 bin 933 liraya düşecek.

4. haneden 0. haneye kadar doğru ise, sürücünün kazaya karışma oranına göre fiyatlar artacaktır. Buna göre; 3. etaptaki bu araç sürücüsü için trafik sigortası tavanı 8 bin 506 lira, 2. etapta 11 bin 146 lira, 1. etapta 13 bin 785 lira, sıfırıncı kademede 17 bin 598 lira olacak.

YÜZDE 5 EKLENECEK

Zorunlu trafik sigortasında dün yeni değişiklikler yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre; 1 Mayıs prestijiyle tavan fiyatlara bir defaya mahsus yüzde 5 zam yapılacak.

Yine Mayıs ayından itibaren tavan fiyat artış oranı yüzde 2 olarak uygulanacak. Elektrikli araçlar için yüzde 10 zorunlu trafik sigortası prim indirimi uygulanabiliyor.

ADIM ARTTI İNDİRİM AZALDI

Kararla birlikte hasarsızlık ve hasar nedeniyle prim artış oranları da değişti. Bu katmana 0 ve 8 olmak üzere iki yeni katman eklendi. İndirim ve artış oranları 4. adım için ilan edilen sigorta bedeline göre belirlenir.
Kaza yapmayanlar 8 haneye kadar çıkacak ve ödeyeceği prim düşecek. Tersi durumda ise hane 0’a inecek ve politika artımlı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu