Ekonomi

Bakan Alim’den emekli maaşı ve asgari fiyat artışı açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, emekli maaşı ve taban ücretle ilgili değerli açıklamalarda bulundu. Bakan Alim, yeni asgari fiyat düzenlemesinin Temmuz ayında olacağını söyledi. “7500 liranın üzerinde maaş alan ve maaşı bu seviyede olan emeklileri memnun edecek bir düzenleme yapacağız”söz konusu.

Bakan Bilgin’in açıklamaları şöyle;

EYT sorunu Türkiye’nin 20 yıldır sorunu, biz parti olarak yaratmadığımız sorunu çözdük. 5 milyon kişiyi ilgilendiren bir konuydu ama bu yıl ilk etapta 2 milyon 250 bin kişiyi kadar çıkardı. Gittiğimiz her yerde EYT’lilerle görüşüp teşekkürlerini alıyoruz.

Bir diğer nokta da Cumhuriyet tarihinde ilk kez düzenlenen etkinliğe imza atma fırsatı bulduk. Ben Bakan olduğumda, Sayın Başkan, “Vedat Bey bunlar sizin ilgi alanlarınız, getireceğiniz sosyal politikalar ve projelerle toplumumuzu rahatlatacağınızı biliyorum. Bir an önce bazı sorunları çözelim” söz konusu. Tartıştığımız konuları tartıştık ve arka arkaya çözdük.

Taban fiyatı 60 yıl sonra uygulamaya koyduğumuzdan bu yana ilk kez taban fiyatı vergiden çıkardık. Sadece asgari fiyatı vergiden hariç tutmadık, tüm fiyatların taban fiyatını da hariç tuttuk.

Asgari fiyatın vergi dışı bırakılması çalışma hayatının temel sorunudur. Çalışma hayatımızın unutulmaz isimlerinden biri de merhum Başbakan Bülent Ecevit. Birincisi, toplu sözleşme sistemine geçilmiş olmasıdır.

Rahmetli başbakanın partisinin programına koyduğu ve başaramadığı asgari fiyatı dışarıda tutma şansına sahip olduk.

TEMMUZ AYINDA İMZALANDI

Yeni Asgari Ücret düzenlemesi Temmuz’da çıkacak. Kurallar uygulanıyorsa 6 ayda bir veya yılda bir yapılır. Temmuz ayında enflasyonist ortamın fiyatlar üzerindeki yıkıcı etkisini değerlendirerek Temmuz ayında yeniden bir ayarlama yapmayı planlıyoruz. Bu hesaplamalı bir şey. Temmuz ayında tekrar hesaplayıp düzelteceğiz.

“EMEKLİLERİ MEMNUN ETMEK İÇİN DÜZENLEME YAPACAĞIZ”

En düşük emekli maaşını 7500 liraya çıkardık ama önümüzdeki günlerde 7500 liranın üzerinde fiyat alan ve emekli maaşı o seviyede olan emeklileri memnun edecek bir düzenleme yapacağız.

KAYNAK: TRT HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu