Ekonomi

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Investing.com – BIST 100, yeni güne %0,4 yükselişle 4.942,83 puandan başladı.

Endeks, dünkü süreçlerde 4.854 – 4.970 puan aralığında hareket ettikten sonra %1 yükselişle 4.923 puandan kapanış gerçekleştirdi.

Açılışta elektrik, perakende ticaret ile dokumacılık ve deri, ortalamanın üzerinde bir başlangıç yaptı. Güne hafif ekside başlayan tek endeks, kimyasal, petrol ve plastik oldu. Sınai, holding ve faktoring güne yatay başlarken bankalar, açılışta %0,7 yükseliş gördü.

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında SASA, güne %5’e yakın gerilemeyle 124 TL’den başlarken en çok düşen pay oldu.HEKTS, ise güne %0,7 oranında hafif satıcılı başladı, lakin sabah seansının birinci dakikalarında satıcıların artmasıyla pay, %5 oranında eksiye döndü. Öteki düşüş gören paylar ise %3 bandında düşüşle başlayan RTALB ve GESAN oldu. 

BIST 100’de günün birinci dakikalarında taban fiyatı 120,4 TL’ye ulaşan SMRTG, en çok yükselen pay olarak kaydedildi. Ardından PRKAB, ALBRK, HALKB payları en çok yükselen payların başında yer aldı. 

Borsa İstanbul genelinde ise ALFAS, PRKME ve UZERB ile bugün borsada süreçlere başlayan OZSUB, güne tavan fiyatından başladı. BAYRK ve EDATA payları ise günün birinci dakikalarında taban fiyatına düşerek en çok kaybettiren paylar olarak kaydedildi.

Yurt dışı piyasalarında Asya piyasalarının bugün toparlandığı görülüyor. Sabah saatlerinde Çin endeksleri %3’e yaklaşan kıymet artışlarına sahipti. Japon Nikkei 225 endeksi ise yarım puanlık bir düşüşe sahipti.

ABD endeksleri, dün günü ortalama %1,5 oranında ekside kapattı. Avrupa endeksleri de dün negatif bir kapanışa sahipti. Başka yandan ABD ve Avrupa vadeli endeksleri, günün birinci saatlerinde hafif alıcılı bir görünüme sahipti.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu