Haber

Bu yıl 260 bin kişi “mesleki ehliyeti”ne kavuştu

Yılbaşından bu yana 260 bin kişi, çalışmak istedikleri işin niteliklerine sahip olduklarını gösteren mesleksel yeterlilik evrakını almaya hak kazandı.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK), eğitim ve istihdam ortasındaki ahengi sağlama vazifesi kapsamında, nitelikli insan kaynağı için mesleklere standart getirirken, çalışanlara “iş gücünün ehliyeti” olarak nitelendirilen mesleksel yeterlilik evrakı de kazandırıyor.

Bu kapsamda, bugüne kadar iş kazaları açısından “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıftaki 216 meslek için mesleksel yeterlilik evrakı alma mecburiliği getirildi.

Yılbaşından bu yana kelam konusu mesleklerden rastgele birini yapmak isteyip imtihanlarda başarılı olan 260 bin kişi mesleksel yeterlilik evrakı almaya hak kazandı.

Mesleki yeterlilik evrakının birinci kere verilmeye başlandığı 2008’den bugüne kadar ise belge sahibi 2,3 milyon nitelikli iş gücünün yüzde 92’si çalışma hayatına kazandırıldı.

Belge sahibi çalışanlar için devlet tarafından 54 aya kadar sigorta prim teşviki de veriliyor.

Mesleki yeterlilik dokümanı sahibi kişi sayısının gelecek yıl 2,5 milyona, 2030’da ise 10 milyona ulaştırılması hedefleniyor.

Standardı belirlenen meslek sayısı 897’ye ulaştı

MYK, iş piyasasının talep ve muhtaçlıkları doğrultusunda meslek standartlarını ve yeterlilikleri hazırlamaya da devam ediyor.

Bu kapsamda, 26 kesimde 388 iş birliği protokolü imzalayan MYK, bu yıl yapay zeka, siber güvenlik, robotik sistemler, yeşil güç ve geri dönüşüm üzere alanlarda 148 mesleğin standartlarını yürürlüğe koydu. Böylelikle standardı belirlenen meslek sayısı 897’ye yükseldi.

Ulusal meslek standardı sayısının 2023’te 1000’e yükseltilmesi hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu