Haber

Celal Şengör’den Erdoğan’a Deprem Eleştirisi: ‘Her Şeyi Yanlış Yaptı’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı deprem hazırlıkları konusunda eleştiren Prof. Dr. Celal Şengör, ‘Erdoğan tamamen başarısız oldu, neredeyse her şeyi yanlış yaptı’ dedi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta arka arkaya meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler büyük yıkıma neden oldu. Depremde şimdiye kadar 18 bin 342 kişi hayatını kaybederken, 74 bin 242 kişi de yaralandı.

Arama kurtarma çalışmaları devam ederken can kaybı da artarak devam ediyor. Türkiye’nin önde gelen beyin sarsıntısı uzmanlarından Prof. Dr. Celal Şengör, Alman basınına açıklamalarda bulundu.

Bild gazetesine konuşan Şengör, “Erdoğan tamamen başarısız oldu, neredeyse her şeyi yanlış yaptı” dedi.

“Hiçbir şey yapmadı”

Şengör eleştirilerini şöyle sürdürdü:

‘1999’da Türkiye’de meydana gelen son büyük depremde resmi olarak 18.000 ölü vardı, ama aslında 30.000’den fazla. Peki Erdoğan ülkeyi bu kadar büyük depremlere daha iyi hazırlamak için ne yaptı? Hemen hemen hiçbir şey! 2003-2014’ün ortasında başbakan ve o zamandan beri cumhurbaşkanı olmasına rağmen.

“Kimsenin bir şey söylemeye cesaret edemediği bir ortam yarattı”

Şengör, Erdoğan’ın başarısız olduğunu düşündüğü noktalara da değindi. Anlıyorsun, “Erdoğan, binaları depreme dayanıklı hale getirmek için kanunlar çıkardı. Ancak bu kanunlar yürürlüğe girdikten sonra onları denetlemedi.”söz konusu.

Şengör, yolsuzluk sorununa da dikkat çekti. Erdoğan, kimsenin bir şey söylemeye cesaret edemediği bir ortam yarattı. Eleştiren memurları başka bölgelere gönderdi veya görevden aldı. Pazartesi günü yaşanan depremin ardından kendisini eleştirenlere tepki gösterdi.”ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu