Haber

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebboune, Fransa ziyaretinin hala gündemde olduğunu söyledi

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebboune, bu yıl birçok kez ertelenen Fransa ziyaretinin halen gündemde olduğunu söyledi.

Tebbun, medya temsilcileriyle yıllık toplantısında iç ve dış gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Tebbun, haziran ayında yapılması planlanan ancak ertelenen Fransa ziyaretinin akıbetinin sorulması üzerine, “Fransa Cumhurbaşkanlığı’ndan ziyaret programını bekliyoruz. Ziyaret halen gündemde. ” o cevapladı.

Güney komşu Nijer’de askeri darbe

Tebbun, Cezayir’in güney komşusu Nijer’deki askeri darbe hakkında da yorum yaptı.

Tebbun, ülkesinin Nijer’e yönelik bir dış askeri müdahale konusundaki çekincelerini yineleyerek, “Cezayir’in söz konusu askeri darbeyi reddettiğini ve anayasal düzene dönüş çağrısında bulunduğunu” hatırlattı.

Diplomatik analizlere işaret eden Tebbun, Cezayir’in her zaman sorunları “en iyi şekilde” çözmekten yana olduğunu belirtti.

Cezayir’in Nijer’deki krizin çözümüne katkıda bulunmaya hazır olduğunu kaydeden Tebbun, “Anayasal meşruiyetin yeniden tesisi için çağrıda bulunuyoruz ve bu konuda Cezayir’den yardım isterlerse memnuniyetle karşılıyoruz.” şeklinde konuştu.

Cezayir Cumhurbaşkanlığı tarafından bir kısmı yayınlanan Tebbun-medya temsilcileri toplantısı yerel saatle 21.00’de devlet televizyonunda yayınlanacak.

Başkan Tebbun’un Paris ziyareti

Cezayir Cumhurbaşkanlığı, 15 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Tebboune’nin Mayıs ayında Fransa’ya resmi bir ziyarette bulunacağını duyurdu.

Ancak aktivist Buravi meselesinden sonra iki ülke arasında gerilen ilişkiler nedeniyle bu ziyaret gerçekleştirilemedi ve Haziran ayına ertelendiği bildirildi.

Buna rağmen Cumhurbaşkanı Tebbun, 17 Haziran itibarıyla sırasıyla Katar, Çin ve Türkiye’ye resmi ziyaretlerde bulunarak Paris ziyaretini rafa kaldırdı.

Tebbun’un ziyaretinin duyurulması ile Fransa ve Cezayir arasında sömürgecilik geçmişi, göç ve diğer konularda çeşitli dosyalar üzerinden gerilim yükseldi.

Bu ziyaret, gerçekleşmesi halinde Cumhurbaşkanı Tebbun’un göreve geldiği 2019’dan bu yana ilk ziyaret olacak.

Ayrıca Cezayir ve Fransa, birbiri ardına yaşanan sarsıntıların ardından ilişkilerini yeniden rayına oturtmak için umutlarını bu ziyarete bağladılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu