Haber

Çin: İsrailli yetkilinin Gazze’ye nükleer bomba atma önerisi bizi şok etti

Çin’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı Geng ShuangOrta Doğu’da nükleer silahlardan arındırılmış bir bölgenin kurulmasını desteklemek için daha fazla çaba gösterilmesi çağrısında bulundu.

Geng Shuang, ” Mevcut bağlam göz önüne alındığında, uluslararası toplum, Orta Doğu’daki bölge ülkeleri arasında uzlaşma ve işbirliğini kolaylaştırmak için daha fazla çaba göstermeli ve nükleer silahlardan ve diğer kitle imha silahlarından arınmış bir Orta Doğu bölgesinin kurulmasını desteklemelidir. Orta Doğu barış sürecini ilerletmenin önemi” söz konusu.

Geng ShuangAçıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Çin, nükleer silahlardan ve diğer kitle imha silahlarından arınmış bir Orta Doğu kurulmasını destekliyor ve bu hamlenin kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesine, nükleer silahların yayılmasının önlenmesine yönelik uluslararası rejimin otoritesinin ve etkinliğinin savunulmasına ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesine yardımcı olacağına inanıyor. silahlanma yarışı ve çatışma riskinin ortadan kaldırılması, böylece uzun vadeli bölgesel barış ve güvenliğin sağlanması. Korunması için değerli bir mekanizma sağlayacağına inanıyor.

Açıklamalarına devam ediyor Geng, ” Her iki tarafta da büyük sivil kayıplarını görmek acı verici ve Gazze Şeridi’nde kötüleşen insani krize tanık olmak yürek parçalayıcı. Şiddet gerçek güvenliği getiremez. Güç kullanımı da kalıcı barış yaratmayacaktır.” söz konusu.

GengAçıklamada “Ortadoğu’da barış ve güvenlik” ifadesine yer verildi. Bu sadece bölge devletlerinin çıkarlarına değil aynı zamanda küresel istikrara da bağlıdır.” diye vurguladı.

‘İsrail’in açıklamaları bizi şok etti’

Açıklamada, bir süre önce bazı İsrailli yetkililerin Gazze Şeridi’ne nükleer silah atılmasına ilişkin söylediklerine de değindi. GengÇin’in bu tür açıklamalar karşısında şok olduğunun altını çizerek endişelerini dile getirdi.

GengBu konuya ilişkin şu ifadelere yer verdi:

Bu tür açıklamalar evrensel olarak kınanmalı ve son derece sorumsuz ve rahatsız edicidir. Bu tür açıklamalar, nükleer bir savaşın kazanılamayacağı yönündeki uluslararası fikir birliğine aykırıdır, nükleer silahlardan arınmış bir Orta Doğu bölgesi kurma yönündeki uluslararası ruha aykırıdır ve gerilimin azaltılması, çatışmaların durdurulması ve sivillerin korunması yönündeki uluslararası çağrılara karşı çıkmaktadır.

GengÇin’in nükleer yasal savunma stratejisine sıkı sıkıya bağlı olduğunu belirterek, ” Çin, Orta Doğu bölgesinde barış, güvenlik ve istikrarın korunmasına fiilen katkıda bulunmaya devam edecek ve fikir birliği oluşturmak ve nükleer silahlardan arınmış bir Orta Doğu bölgesinin kurulmasına yeni bir ivme kazandırmak için bu konferansta diğerlerine katılmaya hazır.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu