Haber

Çin, Tayvan lideri Tsai’nin ABD ziyareti konusunda “ciddi çatışma” uyarısında bulundu

Çin, egemenlik anlaşmazlığı içinde olduğu Tayvan’ın lideri Tsai Ing-wen’in ABD’ye ziyaretinin ilişkilerde ciddi çatışmalara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Tsai’nin New York’a gelişinin ardından düzenlediği basın toplantısında Çin’in Washington Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Shu Shueyuen, Tsai’nin daha önce ABD’ye yaptığı “transit ziyaretlerin” emsal teşkil edemeyeceğini ve bunun Pekin’in tepkisini azaltmayacağını belirtti.

Tayvan sorununun Çin’in ana çıkarlarının merkezi olduğunu ve ABD ile ikili ilişkilerde aşılmaması gereken “kırmızı çizgi” olduğunu vurgulayan Shu, “Tayvan liderleri ister ABD’ye gelsin, ister ABD liderleri Tayvan’ı ziyaret etsin. bu yine Çin-ABD ilişkilerinde önemli bir konu olacak, yani ciddi, ciddi bir yüzleşmeye yol açabilir.” söz konusu.

Yani, Washington’un Çin’in aşırı tepki göstermesine gerek olmadığı yönündeki açıklamasına, Tayvanlı liderlerin geçmişte ABD’ye geldiklerini hatırlatarak, “Geçmişte yapılan hatalar emsal olamaz, bu bizim tepkimizi azaltmaz” açıklamasına yanıt olarak. .” ifadesini kullandı.

ABD’nin Tayvan’la üst düzey temasları artırarak ve adaya daha fazla silah satarak konuyu giderek daha önemli hale getirdiğini savunan Shu, “Bu bir tehdit değil, Çin hükümeti ‘tek Çin’ ihlaline tepki göstermek zorunda. ‘ prensip.” dedi.

Tsai’nin ziyaretleri

Tayvan lideri Tsai Ing-wen, Orta Amerika ülkeleri Guatemala ve Belize’yi ziyaret edeceği, öncesi ve sonrası ABD’nin New York ve Los Angeles şehirlerinde temaslarda bulunacağı 10 günlük yurt dışı gezisi için dün yola çıktı.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı’na göre Tsai, 1-3 Nisan tarihlerinde Guatemala’yı, 3-5 Nisan tarihlerinde ise Belize’yi ziyaret edecek.

Tayvan lideri ziyareti sırasında Guatemala Devlet Lideri Alejandro Giammattei ve Belize Başbakanı John Briceno ile görüşecek. ekonomive bu ülkelerde yaşayan Kültür Temsilcileri yetkilileri ve Tayvanlılar.

Guatemala’ya giderken ABD’de New York City’e uğrayacak olan Tsai’nin Hudson Enstitüsü tarafından düzenlenecek etkinlikte ödül alacağı öne sürülüyor.

Belize dönüşünde Ronald Reagan Kütüphanesi’nde yapılacak toplantıda konuşma yapmak üzere Los Angeles kentine uğrayacak olan Tsai’nin, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy ile görüşmesi bekleniyor.

Çin Devlet Konseyi Tayvan İşleri Ofisi sözcüsü Cu Finglien, “Tayvan lideri Tsai, McCarthy ile bir araya gelirse, bu ‘tek Çin’ ilkesini ihlal eden bir provokasyon olur. Bu durumda kararlı karşı önlemler alacağız.” dedi. dün yaptığı açıklamada sözünü kullandı.

Çin’in kendi topraklarının bir parçası olarak savunduğu Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949’dan beri fiilen bağımsızlığını yaşıyor. Anakara Çin ile Tayvan arasındaki iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor.

“Tek Çin” ilkesini vurgulayan Pekin, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilişkilerine, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor ve onu tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini şart koşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu