İş

Cumhuriyetin 100. yılında 100 bin KO-MEK kursiyeri

KO-MEK’te ulaşılan önemli sayı, Cumhuriyetin kuruluş ideolojisinde yer alan eğitimde eşitlik ilkesini taçlandırmıştır.

Cumhuriyetin 100. yılında 100 bin KO-MEK kursiyeri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yetişkin eğitiminde Halk Üniversitesi markasını bünyesine katan KO-MEK, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün temellerini attığı Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına başarıyla girdi. KO-MEK, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında 100 bin kursiyere ulaştı. Söz konusu başarı, Cumhuriyet’in kuruluş ideolojisinde yer alan “eğitimde eşitlik” ilkesini taçlandırmıştır.

100. YILDA 100 BİN KO-MEK KURSU

Türkiye, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılını 29 Ekim 2023 Pazar günü kutlayacak. Bu büyük ve anlamlı gün yaklaşırken Kocaeli’nin en değerli eğitim kurumlarının ortasında yer alan KO-MEK’ten onurlu bir haber geldi. Halk Üniversitesi KO-MEK, Cumhuriyetin 100. yılında 100 bin kursiyere ulaşmanın haklı gururunu yaşadı.

MESLEKİ VE SANAT EĞİTİMİNİN ÖNCÜSÜ

KO-MEK, kurulduğu ilk günden bu yana kentte yaşayan her görüş ve yaştan vatandaşa yaygın eğitim hizmeti vermektedir. Halen 12 ilçe ve 44 kurs merkezinde eğitim vermeye devam eden KO-MEK, 375 şubesi ile meslek ve sanat eğitiminin öncüsü oldu. Bu kurslarda eğitim alan vatandaşlar kaliteli eğitim sonucunda hayatlarını değiştirme fırsatı buldu. KOSGEB takviyeli kursların katılımcıları aldıkları KO-MEK eğitimi sayesinde kendi iş yerlerini kurdular.

ALINTERİ-İŞ-EMEK, “USTA” KO-MEK

KO-MEK bu kapsamda değerli projelere imza atmıştır. Özellikle işsiz gençlerin meslek sahibi olması amacıyla hayata geçirilen USTAM Projesi, gençlerin gelecek korkularını ortadan kaldırdı. İş dünyasının işçi ve patron ihtiyacına dikkat çeken proje, işletmelerin aradığı elemanların yetiştirilmesini sağlıyor. Firma talepleri doğrultusunda açılan kurslarda altyapının hazırlandığı sınıflarda, elektrik-elektronik, asansör bakımı, fiber optik ve kaynak çeşitlerinde eğitim gören kursiyerler, bol bol uygulama yaparak kendilerini geliştirme fırsatı buluyor. Bu eğitimlerde başarılı olanlar, firmaların aradığı “kalifiye eleman” kriterlerini tam olarak karşılıyor. Bu sayede birçok genç sanayi firması rahatlıkla işbaşı yapabilmektedir.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN’DAN BÜYÜK POJE

USTAM gibi hayata dokunan projelerin ortasında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın bizzat tasarladığı KO-MEK Sepet var. KO-MEK kursiyerleri, aldıkları eğitimler sonucunda ürettikleri el yapımı göz nurlarını KO-MEK Sepeti internet sitesi üzerinden satışa sunuyor. KO-MEK Sepet bu sayede hem emeğin üretime katılmasını sağlar hem de kursiyerlerin aile ekonomisine katkı sağlar. Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi kapsamında yılda 700 bin liraya kadar olan kazançlar gelir vergisinden istisnadır.

VAKIF İDEOLOJİSİNİ ONAYLAYAN KURULUŞ

KO-MEK’in tüm bu imkanları vatandaşlara ücretsiz olarak sunması, 100. yılına ulaşan Cumhuriyetimizin kuruluş ideolojisini adeta taçlandırmaktadır. Çünkü KO-MEK kurslarından 7’den 77’ye tüm vatandaşlar yararlanabiliyor. Kurslara katılan hiçbir vatandaştan ücret talep edilmemektedir. Kurslarda gerekli olan tüm eğitim araç ve gereçleri yine KO-MEK tarafından sağlanmaktadır. Modern binalarda ve altyapısı olan dersliklerde eğitim gören vatandaşlar, uzman eğitmenler tarafından eğitiliyor.

100. YILDA 100 BİN EĞİTMEN

Cumhuriyetin 100. yılına 100 bin kursiyerle giren KO-MEK, Cumhuriyet coşkusunu şimdiden yaşamaya başladı. Ulaşılan kursiyer sayısı nedeniyle çifte tatil yapan KO-MEK, Cumhuriyetin 100. yılına Kocaeli’de damgasını vurdu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu