Haber

Demirtaş, Yeşil Sol Parti’nin Hakkari mitingine mesaj gönderdi: Tek başına temsiliyet isteyenler bizi üzüyor

Mimar Kaya

HAKKARI– Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin ilk mitingini Hakkari’de yapıyor.

Sümbül Mahallesi’nde otogar alanında bulunan miting alanı Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) bayraklarıyla süslendi.

Mitinge HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ile Hakkari Milletvekili Sait Dede ve Hakkari Milletvekili adayları Vezir Parlak, Öznur Bartın ve Onur Thinkmez katıldı. . Halkına bir selam ile başladı.

Yoğun ilginin olduğu Yeşil Sol Mitingi’ne yağmurlu havaya rağmen gelenler, Yeşil Sol Parti’nin flamalarıyla halay çekti.

Saygı duruşunun ardından ilk olarak söz alan Başak Demirtaş, halkı selamlayarak eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın mesajını okudu.

Demirtaş’ın mesajında ​​şu ifadelere yer verildi:

YAŞAMADIĞIN DOKUNUŞ, GÖRMEDİĞİN ZULÜM : Merheba gel Colemêrgê eziz, gel Colemêrgê a rumet, gel Colemêrgê agît. (Merhaba değerli Hakkari halkı, Hakkari’nin onurlu halkı, yiğit Hakkari halkı.) Merhaba sevgili kardeşlerim, fedakar ve vatansever Colemêrg halkı. Hepinizi büyük bir özlem ve özlemle selamlıyor, sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Değerli halkımız, sizler siyasi, bilinçli ve örgütlü bir halksınız. Şu anda yaşanan tarihsel sürecin değerini çok iyi bildiğinizi biliyorum. Yaklaşan seçimler partiler arasında klasik, demokratik bir yarış değil, keşke bu kadar olsa. Gerçek şu ki, son sekiz yıldır bizi yok etmek ve tasfiye etmek için her türlü zulüm politikasını acımasızca uygulayan “Erdoğan tek adam rejimi”nin diktatörlüğe dönüşüp dönüşmeyeceği de seçim olacaktır. Halk olarak en büyük acıyı yaşadınız ve yaşıyorsunuz. Çekilmediğiniz zulüm, görmediğiniz zulüm yoktur. Ancak içeride ve dışarıda yediden yetmişe hep birlikte direndik. Teslim olmadık, mağlup olmadık. Tam tersine bu zorbaları yenilme noktasına getirdik. Bu da en çok siz değerli insanlarımızın duruşu sayesinde oldu.

KÜRT SORUNUNU PARLAMENTO ÇATI ALTINDA ÇÖZMEK İŞE YARAYACAKTIR: Şimdi kaybetmenin paniği ve kaygısıyla kuyruğunda bir kesik gibi “Selo, Selo” diyerek miyavlamaya devam ediyor. Birisi, aslanlar bir kafese kapatıldığında ormana çakalların hükmedeceğini düşündü. Yanıldılar, yenildiler. 14 Mayıs’ta sandık başına gidecek olan ormanın hakimi artık sizsiniz. Colemêrg halkından, bizi vatanımızda esarete mahkûm etmek isteyenlere kadar tüm siyasi tarihimizin rekor oyu bekliyorum ve talep ediyorum. Önce bu zulüm sistemini durduracağız, sonra yaralarımızı hep birlikte saracağız. İlk yapacağımız şey, demokrasiyi yaygınlaştırarak barışa katkıda bulunmak ve Meclis çatısı altında Kürt sorununu çözümlemek için çalışmak olacaktır. Bunun için Yeşil Sol Parti’nin en güçlü haliyle mecliste olması hayati önem taşıyor. Elbette Kürt sorunu bunu tüm muhataplarıyla diyalog ve iş birliği ile başaracaktır. Kendi dilimizin ve kültürümüzün özgürce yaşayacağı ve güvence altına alınacağı bir sürecin demokratik çabasını yürüteceğiz. Acil ve yakıcı ekonomik sorunlarımızı analiz etmeye çalışacağız. Geçmişte size bir sözümüz vardı değerli Hakkarililer ama yoğun baskınlar nedeniyle sözümüzü yerine getiremedik. Ama ben, Selahattin Demirtaş, sana her zaman borçlu hissediyorum. Bu borcu ödemek için çok çalışacağız.

HAKKARI’NIN ARSASINI DEĞİŞTİRECEĞİZ: Hakkarili gençlerin işsizliği ve yoksulluğu bizleri çok üzüyor. Bunu asla kabul edemem. Ekonomik yatırımları mutlaka Hakkari’ye kazandıracağız. Ortada tek bir işsiz genci bırakmayacağız. Söz verdiğimiz gibi Berçelan, Cilo ve Zap’ı turizm merkezi haline getireceğiz. Hayvancılığı ve tarımı eski haline getireceğiz. Esnaf ve çiftçilerimizin borç ve kredilerini yeniden yapılandırmak için yeni güçle çözüm bulacağız. Sınır kapılarımızı çağdaş bir formda tekrar işler hale getireceğiz. Başta Colemêrg, Gever, Şemzinan ve Çelê olmak üzere her ilçe ve beldenin tüm altyapı sorunlarını çözeceğiz. Yani yeni dönemde demokrasiyle birlikte ekonomiyi mutlaka inşa edeceğiz ve Hakkari’nin kötü talihi değiştireceğiz.

AYRILIKLARI VE GÖRÜNMEZ AYRI YAPANLAR, KENDİ MÜLKİYETLERİYLE BİZİ TAKİP EDENLER, BİZİ MUTLU YAPARLAR: Her şeyin en uygununa ve en hoşuna layıksın. Biz Yeşil Sol Parti olarak sizleri mahçup etmemek için çok çalışacağız ve hepsini mutlaka başaracağız. Sizlerden ricam, 7 Haziran seçimlerini de aşan büyük bir milli birlik ruhuyla tek yürek olmanızdır. Pinyanish, Ertoshi, Live, Gevdi, Dostki diye bir ayrım yok bizim gözümüzde. Hepsi birdir, hepsi bir arada, hepsi bizim için değerlidir. Ayrımcılığa uğrayanlar ve kendi kendilerine taşıyıcı annelik arayanlar için üzülüyoruz. Çağ koltuk, makam, mevki peşinde koşma dönemi değil. Hakkari’deki tüm ailelerimizi, gençlerimizi, kadınlarımızı Yeşil Sol Parti adayları etrafında birleşmeye çağırıyorum. Tek bir oy diğer partilere veya bağımsız adaylara gitmemeli. İşte bağımsız adaylıkla yola çıkanlara bir davet; Bizim için değerlisiniz, değerlisiniz.

YEŞİL SOL PARTİ ADAYLARINA TAKVİYE ALIN : Lütfen bunu yapma. Gelin bu tarihi dönemde halkın genel iradesi kesilecek ve Yeşil Sol Parti adaylarına takviye olacaktır. Sana uyan bu. Kardeşlerim, yeni bir dönem yeni bir hayata başlıyor. Anahtar sizin elinizde, tüm kapalı kapıları açmak sizin elinizde. Sana inanıyoruz, sana güveniyoruz. 14 Mayıs akşamı sizleri hücremizden izlemeye ve güzel haberlerinizi almaya can atıyoruz. Selçuk Mızraklı arkadaşımla birlikte hepinize en içten selamlarımızı ve sevgilerimizi gönderiyoruz. iradeniz önünde saygıyla eğiliyoruz. Min gelek bêriya te kiriye Colemêrg. Her bebî, her bijî gelê Colemêrg. Hezar car slavic ji te ra Colemêrg. Bir serkeftin bir serkeftin. (Seni çok özledim Hakkari. Var ol Hakkari halkı çok yaşa. Binlerce selam olsun. Ya kazanacağız ya da kazanacağız.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu