Ekonomi

Depreme rağmen Güneydoğu Anadolu’dan tarihi ihracat rekoru

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), Bölge’nin Temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Bölgedeki sarsıntıya rağmen ihracat yüzde 36,8 artarak 1,2 milyar dolar oldu. Temmuz ayı rakamlarını değerlendiren GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Temmuz ayı ihracat rakamlarımıza baktığımızda olumlu bir tablo hakim. Temmuz ayında bölge ihracatımız %36,8 artarak 1,2 milyar dolara yükselirken, bölgenin önemli ihracat kenti olan Gaziantep’in ihracatı %48 artarak 1 milyar dolara ulaştı. Depreme rağmen Gazi ilimiz ve bölgemiz bu rakamlarla tarihinin en yüksek aylık ihracatına ulaştı. Ocak-Temmuz döneminde bölgemizden 6,5 milyar dolar, Gaziantep’ten ise 5,7 milyar dolar ihracat kaydedildi” dedi.

Bölgeden 194 ülkeye ihracat

Önder Kileci, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ihracatında öne çıkan ülke kümeleri arasında Ortadoğu ülkelerinin yüzde 39,1’lik payla ilk sıradaki yerini koruduğunu belirterek, şöyle devam etti: “AB ülkeleri ile ikinci sırada yer alıyor. payı %15,6, Amerika ülkeleri ise %14’tür. .9 pay ile üçüncü sırada yer almaktadır. 2023 yılının Ocak-Temmuz döneminde 194 ülkeye ihracat yapıldı. Ocak-Temmuz ihracat tablomuza göre; Bölgemizin ihracatında Irak, ABD, Suriye, İngiltere, Kanada, İtalya, Almanya, Suudi Arabistan, Libya ve İsrail ilk 10’da yer almaktadır.

Maraş’ın ihracatı 563 milyon dolar

6 Şubat depremlerinden ağır hasar alan Kahramanmaraş’ın dayanışma ve üretim faaliyetleriyle toparlanacağını vurgulayan Kileci, “Kahramanmaraş’tan 86 ülkeye ihracat yapılırken, ihracatta ilk 5 ülke İtalya, Mısır, Almanya, Bangladeş ve Bulgaristan oldu. , sırasıyla. Temmuz ayında 68,1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Kahramanmaraş, 7 aylık dönemde 563 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi” dedi. GAİB’e bağlı diğer illerin ihracat rakamları ise şöyle: Mardin 92,4 milyon dolar, Malatya 29,1 milyon dolar, Şanlıurfa 20,8 milyon dolar, Diyarbakır 19,4 milyon dolar, Adıyaman 12,8 milyon dolar ve Kilis 6,8 milyon dolar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu