Teknoloji

Elon Musk Sohbetle Alaycı GPT Open AI CEO’sunu Kızdırdı Sam Altman: “O bir Pislik”

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT yapay zeka robotu, her yeni sürümle ilgili tartışmalara bahse girer. Son sürüm ChatGPT-4 ile inanılmaz işler yapabilen robotun, GPT-5 modeli ile bir insanın yapabileceği her şeyi yapması bekleniyor. Tüm bu gelişmeler OpenAI CEO’su Sam Altman’ı endişelendirdi. Ancak endişesini tiye alan Elon Musk, CEO’yu oldukça kızdırdı.

ChatGPT’nin yeni modeli tanıtılmaya hazırlanırken OpenAI CEO’su, şirketinin hazırladığı teknolojiyle ilgili endişelerini dile getirmeye başladı.

Bir insanın yapabileceği her şeyi yapması beklenen bu teknolojiyle ilgili endişelerini dile getiren Altman, Musk’ın odak noktası oldu.

Elon Musk, ChatGPT sistemini uzun süredir eleştiren ve bu tür yapay zeka uygulamalarının durdurulmasını talep eden tarafta yer aldı.

ChatGPT gibi yapay zeka çalışmalarının 6 ay süreyle durdurulması için imza kampanyasına takviye veren Musk, endişeleri olduğunu söyleyen Altman’ı ti’ye aldı.

CEO’ya göre, AI geliştiricilerinin endişelenmesine insanlar sevinmeli, ancak Altman endişesini eleştirenler olduğunu anlayınca yanıt vermekte gecikmedi.

Gazeteci Kara Swisher’ın podcast’ine konuşan Altman, Musk’ın eleştirilerine yanıt verdi.

“Ne istersen söyle, o bir pislik. Kendim için istemeyeceğim bir tarzı var.”

Musk’ın kendisine yapılan sert eleştirilere şirketini savunmayı yanlış bulduğunu belirten Altman, “Ne derseniz deyin, o bir pislik. Kendim için istemeyeceğim bir tarzı var.

Musk’ın San Francisco merkezli OpenAI şirketinin kurucuları arasında da yer aldığı biliniyor.

Semafor haber sitesine göre Musk’ın 2018 yılında Altman’a şirketin başına geçmesi için teklifte bulunduğu ancak Altman’ın teklifi kabul etmemesi üzerine Musk’ın şirketten ayrıldığı iddia edildi.

Tüm bunlardan sonra Musk, OpenAI’nin kâr amacı gütmeyen hedefinden saptığını söyledi.

Altman da konuşmasında Musk’ın insanlığın geleceğini gerçekten düşündüğünü belirtiyor: “Bence gerçekten umursuyor ve insanlık için geleceğin nasıl olacağı konusunda çok gergin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu