Teknoloji

Facebook, WhatsApp, Instagram ve X’e Alternatif 4 Uygulama

Eğer Facebook, WhatsApp, Instagram ve X uygulamalarından sıkıldıysanız 4 alternatif uygulamaya şans verebilirsiniz. İşte detaylar.

Dünya genelinde sosyal medya ağları ve popüler uygulama listelerinde Facebook, WhatsApp, Instagram ve X yer alıyor. Ancak yıllardan beri kullanılan bu uygulamalar, tek seçenek değil. Eğer bu uygulamaları kullanmakta dolayı sıkıldıysanız ve alternatif seçenekler arıyorsanız listeye girmeyi başaran 4 farklı uygulamayı deneyebilirsiniz.

Facebook, WhatsApp, Instagram ve X Tepki Çekiyor

Dünya genelinde en popüler uygulamalar olmaları nedeniyle ellerinde büyük bir güce sahip olan şirketler aynı zamanda kullanıcılarda tedirginlik yaratıyor. Gizlilik endişeler, veri güvenliği problemleri gibi pek çok sorun, kullanıcıların bu uygulamaları kullanmasında ikileme yol açıyor. Yeni platformlar ise bu uygulamalardaki endişeleri ortadan kaldırmayı ve böylece ön plana geçmeyi hedefliyor.

Facebook, WhatsApp, Instagram ve X’e Alternatif 4 Uygulama

Facebook’a En Yakın Alternatif: Amino

Facebook’a en çok benzeyen ve alternatif olabilecek uygulama Amino. Narviia adıyla piyasaya sunulan sosyal medya uygulaması 2012 yılında oluşturuldu ve 2016 itibariyle de uygulamasıyla birlikte daha fazla kişiye ulaşmayı başardı.1 milyon kullanıcı sayısına da kısa sürede ulaşan Amino, daha çok Reddit ve Tumblr kullanıcılarının beğenisin kazanmış durumda.

WhatsApp’a Alternatif: Signal

WhatsApp çıktığı ilk günden itibaren en çok eleştirilen bir diğer uygulama. Uygulamanın kullanılmaya başlanması sonrasında ortaya çıkan veri kullanımı ve kişisel verilerin gizliliği durumları çoğu kişiyi tedirgin etti. Bu aşamada ise bu endişelerden uzak kalmayı başaran Signal, en iyi alternatif olarak öne çıkıyor. Gizlilik odaklı bir şekilde geliştirilen Signal, tamamen açık kaynak kodlu ve kullanımı da ücretsiz.

Instagram’a Alternatif: Vero

Instagram günümüzün en popüler sosyal ağı. Ancak yine Meta bünyesindeki bu uygulamada da benzer sorunlar yaşıyor. Vero ise Instagram’a en yakın alternatif olarak dikkat çekiyor. videolardan fotoğraflar kadar kullanım yapısı Instagram’a benzeyen uygulama, kitap, film ve çeşitli bağlantıların paylaşılması noktasında çok daha esnek. Bu özelliği ile Facebook ve Instagram’ın bir arada versiyonu olarak görülen Vero, hashtag özelliğine de sahip.

X’e Alternatif: Mastodon

X karşısındaki en güçlü alternatif ise Mastodon. Çıkış yaptığı ilk günden itibaren daha fazla beklentinin oluştuğu Mastodon, 2016 yılında duyurulmuştu. Arkasında kar amacı gütmeyen bir kuruluşun yer aldığı Mastodon, ücretsiz ve reklamsız. Bu sayede ön plana çıkmayı başaran Mastodon, yine de X’in gerisinde kalmış durumda. Çeşitli paylaşımların yapılabildiği Mastodon’da sunucu seçimi gibi farklı özellikler yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu