Ekonomi

Fed/ Bullard: Petroldeki artış Fed’in işini zorlaştırabilir

Louis Federal Rezerv Bankası Lideri James Bullard, OPEC’in üretimi kısma kararının beklenmedik olduğunu ve petrol fiyatlarındaki artışın Fed’in enflasyonu düşürme işini zorlaştırabileceğini söyledi.

Pazartesi günü Bloomberg Television’a verdiği bir röportajda, “Bu bir sürprizdi. Kalıcı bir etkisinin olup olmayacağı bence ucu açık bir soru” dedi.

Bullard, “Petrol fiyatları dalgalanıyor” dedi. Tam olarak takip etmek zor. Bunlardan bazıları enflasyonu besleyebilir ve işimizi biraz daha zorlaştırabilir” dedi.

OPEC+’nın Pazar günü üretimi günde 1 milyon varilden fazla azaltacağını açıklamasının ardından ham petrol vadeli işlemleri keskin bir şekilde yükseldi.

Bullard, değişikliğin potansiyel değerini kabul etmekle birlikte, bu yıl petrol fiyatlarındaki artışın, daha fazla güç talebine yönelik ekonomik görünümle dengelendiğini de söyledi.

Bullard, “Çin 2023’ün ilk yarısında beklenenden daha erken geri döndüğünden, Avrupa resesyondan kurtulduğundan ve ABD’deki güçlü verilerden dolayı petrol fiyatlarının biraz daha yüksek olmasını beklerim, bunların hepsi petrol piyasası için çok yükseliş faktörleri” dedi. .

Bullard bu yıl para politikasını oylamayacak.

keciborlu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu