Ekonomi

Glass Lewis Musk’ın rekor Tesla maaş anlaşmasına karşı tavsiyede bulundu

Vekalet danışmanlık firması Glass Lewis, Tesla Inc. (NASDAQ:TSLA) hissedarlarının CEO Elon Musk için önerilen 56 milyar dolarlık tazminat paketine karşı oy kullanmalarını tavsiye etti. Cumartesi günü yayınlanan tavsiyede, ödeme paketinin “aşırı büyüklüğü”, sulandırıcı etkileri ve Musk’ın şu anda X olarak bilinen sosyal medya platformu Twitter’ı satın alması da dahil olmak üzere diğer zaman yoğun projelere katılımı ile ilgili endişeler vurgulanıyor.

Tesla’nın yönetim kurulu tarafından ortaya konan ödeme paketi, yönetim kurulunun Musk ile yakın ilişkisi nedeniyle incelemeye alınıyor. Maaş ya da nakit ikramiye olmadan yapılandırılan paket, Musk’ın ücretini Tesla’nın piyasa değeri kilometre taşlarına bağlayarak 2018’den itibaren on yıl içinde 650 milyar dolarlık bir değerleme hedefliyor. Şu an itibariyle Tesla’nın değeri yaklaşık 571.6 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Ocak ayında, Delaware Chancery Mahkemesi Yargıcı Kathaleen McCormick, Musk’ın orijinal ödeme anlaşmasını geçersiz kıldı. Bunun ardından Musk, Tesla’yı Teksas’ta yeniden şirketleştirmeye çalıştı ki bu Glass Lewis’in potansiyel riskleri ve yatırımcılara sağlayacağı belirsiz faydalar nedeniyle eleştirdiği bir hamleydi.

Vekalet firmasının tutumuna rağmen Tesla, CEO’nun şirketin büyümesine yaptığı önemli katkıları gerekçe göstererek hissedarlarına Musk’ın ücretini desteklediklerini teyit etmeleri çağrısında bulundu. Tesla’nın yönetim kurulu başkanı Robyn Denholm, yakın zamanda Financial Times’a verdiği bir röportajda paketi savunmuş ve şirketin Musk’ın liderliğinde iddialı hedeflere ulaştığına işaret etmişti.

Glass Lewis’in tavsiyeleri Tesla’nın yönetim kurulu seçimlerini de kapsıyor ve Elon Musk’ın kardeşi Kimbal Musk’ın yeniden seçilmesine karşı tavsiyede bulunurken, eski 21st Century Fox CEO’su James Murdoch’ın yeniden seçilmesini destekliyor.

2008’de Tesla’nın CEO’luğunu devralan Elon Musk, şirketin 2018’de 2,2 milyar dolar zarardan 15 milyar dolar kâra geçmesine öncülük ederek şirketin geri dönüşünde etkili oldu. Vote Tesla kampanya web sitesinde de vurgulandığı gibi üretim de yedi kat arttı. Hissedarlar şimdi bu başarıları danışmanlık firmasının tavsiyelerine karşı değerlendirmekle görevlendirildi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

altinovahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu