Haber

Hizbullah, İsveç Büyükelçilerinin geri çekilmesini istiyor

Hizbullah’ın Lübnan’daki Genel Sekreteri Hassan Nasrallah, Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıların tekrarlanması nedeniyle Lübnan’ın Stockholm Büyükelçisinin geri çekilmesini ve İsveç’in Beyrut Büyükelçisinin ülkesine gönderilmesini talep etti.

Hizbullah’ın düzenlediği bir programa video konferans yöntemiyle katılan Nasrallah, İsveç’te Kuran-ı Kerim’i hedef alan saldırılara tepki gösterdi.

Nasrallah, kutsal kitaba yönelik saldırıların tekrarlanmaması için Arap ve İslam dünyasının Irak gibi tavır alması gerektiğini belirterek, “Arapların ve Müslümanların yapması gereken, baskı uygulayarak İsveç Büyükelçisini ülkelerine göndermek ve kendi büyükelçilerini bu ülkeden çekebilmektir.” sözlerini kullandı.

Nasrallah, Lübnan hükümetini İsveç’in Beyrut Büyükelçisini ülkesine göndermeye ve Lübnan’ın Stockholm Büyükelçisini geri çekmeye davet etti.

Lübnan Dışişleri Bakanlığı’ndan İsveç’e çağrı

Nasrallah’ın Lübnan hükümetine yaptığı bu çağrının ardından Lübnan Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, İsveç’e “İslamofobi ile dinlere yönelik nefret ve saygısızlığı derinleştirebilecek her türlü adıma son verilmesi için gerekli tedbirlerin alınması” çağrısı yapıldı.

Açıklamada, İsveç’in Kuran’a saygısızlık yapılmasına bir kez daha izin vermesinin, Müslümanların duygu ve onurlarına sürekli zarar vermek anlamına geldiği de belirtildi.

İsveç’te polis koruması altında Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonları

İsveç’te Salwan Momika isimli Irak asıllı bir kişi, Kurban Bayramı’nın ilk gününde Stockholm Camii önünde polis koruması altında Kuran-ı Kerim yaktı. Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin yanı sıra başta Rusya olmak üzere bazı ülkeler de olaya tepki gösterdi.

Momika dün Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kuran’ı Kerim’i ve Irak bayrağını ayaklarının altına alarak İslam dinine hakaret etmişti.

İsveç’te Kuran’a yönelik saldırılar nedeniyle Irak yönetimi dün İsveç’in Bağdat Büyükelçisi Jessica Svardstrom’dan ülkeyi terk etmesini istedi.

Irak Başbakanı Muhammed Şii es-Sudani, Dışişleri Bakanlığı’na Irak’taki İsveç Büyükelçiliği maslahatgüzarlarını geri çekme talimatı verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu