Haber

İSTANBUL-FATİH TEZCAN HAKKINDA BERAAT KARARI

SOSYAL medya hesabından, istinaf mahkemesi heyeti yargıçlarını amaç gösterdiği argümanıyla yargılanan Fatih Tezcan’ın mahkeme beraatına karar verdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, öbür hatadan tutuklu olan Fatih Tezcan Ses ve İmajlı Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Duruşmada Tezcan’ın avukatı da hazır bulundu.

Duruşmaya SEGBİS ile bağlanan Fatih Tezcan beraatını talep etti. Tezcan’ın avukatı da müvekkilinin hatasız olduğunu belirterek hakkında beraat telebinde bulundu.Mahkeme heyeti sanık Fatih Tezcan hakkında beraat kararı verdi. Heyet, kararın oy çokluğuyla alındığını ve mahkeme liderinin karara karşı oy kullandığını belirtti.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 23 Mayıs 2021 tarihinde şüpheli Fatih Tezcan’ın twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, “FETÖ’cü hakimleri araştırıp mahkemede yüzlerine karşı ‘Ben senin karşında ayağa kalkamam! Sen FETÖ’cüsün’ diyen şahsıma, ‘Sen kimsin ki hakimleri araştırıyorsun’ demenin iki manası olabilir: 1.Mesleğimi unutmak. 2. Tezgahları bozulacağı, planları ifşa olacağı için tutuşmak. Hangisi?” ve “5 Nisan 2021 tarihinde Mehmet Ağar ve diğer sanıkların beraat kararlarını bozan istinaf mahkemesi kararına ve heyetin isim listesine ulaştım. Heyet Başkanı Hakim M.H.Y’yı ve üye hakimler A.S ve A.A’nın bağlantılarını araştırıyoruz” formunda paylaşım yaptığı belirtildi. Bu paylaşımlar nedeniyle Tezcan hakkında ‘Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek’ hatasından re’sen soruşturma başlatıldığı anlatılan iddianamede, şüphelinin olabileceği adreslerde arama yapıldığı ancak, tüm aramalara rağmen ulaşılamadığı, bu nedenle hakkında ifadesinin alınması için yakalama kararı çıkartıldığı kaydedildi. İddianamede, şüpheli Fatih Tezcan’ın toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımlarla, kime yönelik olduğu anlaşılacak halde terörle çabada vazife almış görevlilerin, hüviyetlerini açıklayıp yayınlayarak gaye gösterme hatasını işlediği belirtildi. Kuşkulu Tezcan’ın ‘Terörle Uğraşta misyon almış şahısları gaye göstermek’ cürmünden 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası talep ediliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu