Haber

İtalya’ya gelen düzensiz göçmen teknesinde 8 ceset bulundu

İtalya’nın Lampedusa adasına ulaşan bir teknede 8 kaçak göçmenin cesedi bulundu.

Akdeniz’de Libya, İtalya ve Malta arasındaki bölgede düzensiz göç devam ediyor.

İtalyan Rainews24 kanalının haberine göre, İtalyan kıyı güvenlik birimleri, Malta arama kurtarma bölgesi içinde Akdeniz bölgesinde göçmenleri taşıyan bir tekneye kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.

Operasyonla teknedeki 46 göçmen kurtarılırken, 8 kişinin cesedine ulaşıldı.

ANSA’nın haberinde, 1’i hamile 5 erkek ve 3 kadın göçmenin açlık ve soğuktan ölmüş olabileceği belirtildi.

İçinde toplam 75 kişinin bulunduğu 2 göçmen teknesinin daha birkaç saat önce Lampedusa Adası’na ulaştığı kaydedildi.

Ortada, Lampedusa Belediye Başkanı Filippo Mannino, Başbakan Giorgia Meloni’ye, “Hükümet bu büyük trajediyi halletmede bizi yalnız bırakmamalı. Bize yardım edin, böyle yönetemeyiz.” dedim.

Uluslararası Göç Örgütü’nün verilerine göre 2022’de Akdeniz’in bu kesiminde 1377 kişi hayatını kaybederken, İtalya İçişleri Bakanlığı geçen yıl ülkeye deniz yoluyla gelen göçmen sayısının 104 bin 61 olduğunu açıkladı.

Akdeniz’de sistematik olmayan göç sorunu

Akdeniz’in İtalya, Malta ve Libya arasında kalan bölgesi son yıllarda Afrika’dan Avrupa’ya geçişte sıklıkla kullanılan düzensiz göç yollarından biri olarak öne çıkıyor.

Denizde yardım isteyen düzensiz göçmenleri genellikle Avrupalı ​​hükümet yetkililerinden ziyade Avrupalı ​​sivil toplum kuruluşları kurtarır. Bu STK’lar, AB üye ülkelerinin ‘güvenli sığınak’ sağlayamaması nedeniyle zaman zaman kurtardıkları sistematik olmayan göçmenleri tahliye etmek için mücadele ediyor.

Akdeniz’i geçebilen ya da kendi imkanlarıyla kurtarılan göçmenler için Avrupa’da ilk sırayı İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara parçası olan Lampedusa Adası alıyor.

Her yıl çok sayıda düzensiz göçmen, Akdeniz’i geçmeye çalışırken teknelerin alabora olması veya teknelerin aşırı kalabalık olması nedeniyle hava ve susuzluk nedeniyle hayatını kaybediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu