Ekonomi

Kazanç çağrısı: Thomson Reuters güçlü ilk çeyreğin ardından 2024 görünümünü yükseltti

Thomson Reuters (TRI), organik gelirlerinde kayda değer bir artış ve tüm yıl gelir görünümünü yükselterek 2024 yılı için güçlü ilk çeyrek sonuçları bildirdi. Şirketin toplam organik gelirleri %9 oranında artarken, 3 büyük segment olan hukuk, kurumsal ve vergi ve muhasebe segmentleri %10 oranında büyüdü. Thomson Reuters, ilk çeyrekteki gelir artışının kısmen işlemsel ve mevsimsel tekliflerden kaynaklandığını kabul etmesine rağmen, ürün yol haritasındaki yenilik ve stratejik yatırımlar sayesinde uzun vadeli büyümeye odaklanmaya devam ediyor.

Önemli Çıkarımlar

 • Thomson Reuters toplam organik gelirlerinde %9’luk bir artış bildirirken, 3 Büyük segment %10 oranında büyüdü.
 • Tüm yıl için gelir görünümü %6 ila %6,5 organik büyüme aralığına ve 3 Büyük segment için %7,5 ila %8 aralığına yükseltildi.
 • Birinci çeyrekteki gelir artışı kısmen işlem gelirleri ve mevsimsel tekliflerden kaynaklandı.
 • Şirket, Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu’nun 10,1 milyon hissesini 1,2 milyar dolar karşılığında sattı ve kalan hisselerin satışı için ek satışlar ve gelecekte uygunluk sağlandı.
 • Düzeltilmiş FAVÖK marjlarının yaklaşık %38 olması ve serbest nakit akışının 1,8 milyar dolar olması bekleniyor.
 • 2025 yılının ilk çeyreği için %10 temettü artışı planlanıyor ve 1 milyar dolarlık hisse geri alımının 30 Haziran’a kadar tamamlanması hedefleniyor.
 • Uluslararası ayak izini genişletmeye odaklanarak portföyü güçlendirmek için stratejik birleşme ve satın alma fırsatları takip edilmektedir.

Şirket Görünümü

 • Thomson Reuters, ilk çeyrek sonuçlarını etkileyen faktörleri göz önünde bulundurarak yılın geri kalanı için ihtiyatlı bir iyimserlik içinde.
 • Şirket, sürekli inovasyon ve yatırımlar yoluyla uzun vadeli talep rüzgarlarından yararlanmayı planlıyor.
 • Temettü artışları, satın almalar, hisse geri alımları ve potansiyel inorganik fırsatlar sermaye tahsisi stratejisinin bir parçasıdır.

Önemli Ayı Gelişmeleri

 • Global baskı gelirleri, müşterilerin diğer ürün tekliflerine geçiş yapması nedeniyle azaldı.
 • Birinci çeyrek gelir ve marjlarını artıran zamanlama avantajlarının yıl boyunca normalleşmesi bekleniyor.
3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Reuters News’in organik gelirleri artarken, üretken yapay zeka ile ilgili içerik lisanslama gelirleri önemli katkı sağladı.
 • Şirket, hukuk firmalarında ve kurumsal müşterilerde jeneratif yapay zeka ürünlerinin benimsenmesi konusunda iyimser.
 • Gen yapay zeka, elde tutma, birleşme ve satın alma ve fiyatlandırma stratejileri yoluyla sürdürülebilir gelir artışı bekleniyor.

Kaçırılanlar

 • Şirket halen gen yapay zekanın maliyet verimliliği üzerindeki etkisini değerlendiriyor ve finansal sonuçlar konusunda rehberlik sağlama konusunda temkinli davranıyor.

Soru-Cevapta Öne Çıkanlar

 • Şirketin yapay zeka yatırımları için dahili yatırım hedefi 2024 yılı için 100 milyon doların üzerine çıktı.
 • Üretken yapay zekanın paraya dönüştürülmesi, erken olumlu müşteri alımıyla birlikte çeşitli modeller aracılığıyla araştırılmaktadır.
 • Kurumsal segmentte ilk çeyrekte iyileşme görüldü, ancak daha iyi ticaret koşullarını teyit etmeden önce daha fazla sürdürülebilir iyileşme gerekiyor.
 • Kurumsal Şeffaflık Yasası gibi düzenleyici karmaşıklıklar büyümeyi destekliyor ve şirket bu zorlukların üstesinden gelmek için iyi bir konuma sahip.

Thomson Reuters, finansal konumunu ve pazardaki varlığını güçlendiren önemli büyüme ve stratejik hamlelerle 2024 yılına güçlü bir başlangıç yapmıştır. Şirketin üretken yapay zeka ve uluslararası genişlemeye odaklanması ve ihtiyatlı yatırımları, onu gelecekteki büyüme için iyi konumlandırıyor. Yıl ilerledikçe Thomson Reuters, inovasyon ve müşteri memnuniyetine olan bağlılığını sürdürürken, değişen pazar ortamını yönlendirmeye devam edecektir.

InvestingPro Insights

Thomson Reuters (TRI) ilk çeyrekte güçlü bir performans sergilemekle kalmadı, aynı zamanda en son InvestingPro verilerine göre umut verici bir finansal görünüm sergiledi. Piyasa değeri 68,77 milyar dolar ve Fiyat/Kazanç (F/K) oranı 27,98 olan şirket, sektöründe önemli bir oyuncu olarak öne çıkıyor. F/K oranı, 2023’ün 4. çeyreğinden itibaren son on iki aya göre ayarlandığında, şirketin hisse fiyatına göre kazancını yansıtarak hafifçe 29,67’ye yükseliyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

InvestingPro İpuçları, Thomson Reuters’in güçlü finansal sağlık ve kârlılığa işaret eden 9’luk mükemmel bir Piotroski Puanına sahip olduğunu vurgulamaktadır. Bu skor, şirketin güçlü ilk çeyrek sonuçlarının sağlam bir finansal temel üzerine inşa edildiğini göstermesi açısından özellikle önemlidir. Dahası, şirket yönetimi aktif bir şekilde hisse geri alımı yapmaktadır; bu da hisselerin değerinin düşük olduğuna inandıklarının bir işareti ve gelecekteki hisse senedi fiyat artışının potansiyel bir göstergesidir.

Şirketin hissedarlarına değer kazandırma taahhüdü, temettü oranını 4 yıl üst üste artırarak istikrarlı temettü büyümesi ile daha da kanıtlanmıştır. Bu, Thomson Reuters’in güvenilir bir temettü ödeyen hisse senedi olarak itibarını pekiştiren, 1Ç 2025 için planlanan %10 temettü artışı ile uyumludur.

Daha kapsamlı bir analiz arayan yatırımcılar için InvestingPro, Thomson Reuters hakkında ek görüşler sunuyor. Mevcut 18 InvestingPro İpucu ile kullanıcılar şirketin finansal sağlığı, hisse senedi performansı ve piyasa değerlemesi hakkında daha derinlemesine bilgi edinebilirler. Bu bilgilere erişmek için InvestingPro’da InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim sağlayan INVTROZEL1A kupon kodunu kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak, Thomson Reuters’in finansal ölçümleri ve hisse geri alımları ve temettü büyümesi gibi stratejik girişimleri, sürdürülebilir karlılık ve hissedar değeri yaratma potansiyelinin altını çiziyor. InvestingPro verileri ve ipuçları, şirketin gelecekteki beklentilerini değerlendirmek için değerli bir mercek sağlıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu