Ekonomi

Memur ve emekli zamlarında son tablo

Enflasyon rakamları, memurların ve emeklilerin yakından takip ettiği bir konu. Peki memur ve emekli zammı ne kadar olacak? Açıklanan enflasyon bilgileri bu bahisle ilgili soru işaretlerine tekabül ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Nisan ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 2,39 artarken, yıllık bazda TÜFE yüzde 43,68 oldu.

4 aylık enflasyon oranı ise yüzde 15,21 oldu. Milyonlarca memur ve emeklinin artması için bu sayı kritik.

Memur ve emekliler ne kadar zam alacak?

Memur ve memurların maaş artışları, yılda iki kez yapılan toplu sözleşme zammına ek olarak 6 aylık enflasyon farkı üzerinden belirleniyor.

Memurlara yılın ilk 6 ayında yüzde 8’lik sözleşme zammı yapıldı. Bu oranı aşan fark kadar enflasyon farkı memurlara verilecek. 4 aylık rakamlara bakıldığında memur ve memur emeklileri en az Yüzde 7,21 enflasyon farkı fırsatıdoğdu.

Ssk ve Bağ-Kur emekli maaşlarına zamda son durum nedir?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 6 ayda bir zam alıyor. Emeklilerin zam oranı 6 aylık enflasyona göre belirleniyor. 4 aylık verilere göre SSK ve Bağkur emeklilerindeki artış şimdiden yüzde 15.21 oldu.

6 aylık enflasyon farkı ne zaman açıklanacak?

Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran enflasyon oranları ilk 6 aylık enflasyon oranlarından farklı belirlenecek. Haziran ayı enflasyonu Temmuz ayının ilk haftasında açıklanacak. Böylece memur ve emeklilerin artış oranı netleşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu