Ekonomi

TCMB, Türk lirası zorunlu karşılıklara faiz uygulayacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk lirası mevduata geçişi desteklemek amacıyla yeni kararlar aldı. Buna göre TL mevduat ve vadesi bir aydan uzun olan KKM hesapları için zorunlu karşılıklara 3 ayda bir faiz ödenecek. Öte yandan 31 Ocak’tan itibaren altın, dolar ve euro hesapları da Türk lirasına çevrilebilecek.

1 AYDAN UZUN VADELİ TL MEVDUATLAR VE KKM HESAPLARINA ZORUNLU KARŞILIKLARA 3 AYDA BİR FAİZ VERİLECEKTİR.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarından Dönüşümün Desteklenmesine İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesine İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi, TL mevduatın payının artırılması ve TL mevduattan TL mevduata geçişin desteklenmesi amacıyla TL mevduat ve vadeli KKM hesapları için tesis edilen zorunlu karşılıklara 3 ayda bir faiz uygulanacaktır. Belirlenen şartları sağlayan mevduat bankalarının 1 aydan fazla vadesi bulunmaktadır.

Benzer bir etki sağlamak amacıyla, katılım bankalarının TL cinsinden tutması gereken zorunlu karşılık tutarında indirime gidilecek.

PARA DÖNÜŞÜMÜNDE UZATILAN TARİH KKM

Öte yandan dövize çevrilen Döviz Korumalı Mevduatın (KKM) vadesi uzatıldı. Döviz Korumalı Mevduat Hesabı kapsamında ülkede yerleşik gerçek kişiler, 31 Ocak itibarıyla bankalardaki altın, dolar, euro ve İngiliz sterlini döviz tevdiat hesapları ile döviz katılma fonu hesaplarını TL’ye çevirebilecek. 2024.

Yurt içi tüzel kişilerin altın, döviz tevdiat hesapları ve katılım fonlarından vadeli TL mevduat veya katılma hesaplarına dönüşümünde esas alınacak bakiyelere ilişkin daha önce belirlenen tarihlerde güncelleme yapılmadı.

TL’ye dönüşüm işlemleri hesap sahiplerinin talebi üzerine ve dönüşüm oranına göre gerçekleştirilecektir.

İHTİYAÇ ORANI NEDİR?

Zorunlu karşılık oranı, mevduat kabul eden bankaların bu mevduatlara karşılık Merkez Bankası nezdinde tutmak zorunda oldukları mevduatın oranıdır ve bu oran Merkez Bankası tarafından belirlenir.

Başlangıçta iflas riskine karşı koruma sağlamak amacıyla çıkarılan bu kural, artık çoğunlukla piyasa likidite kontrol aracı olarak kullanılıyor. Mevduatın vadesine göre farklı kurlarda yerli ve yabancı para cinsinden tahsil edilmektedir.

Zorunlu karşılıklar para politikasının uygulanmasında bir araç olarak kullanılabilir. Bankaların atıl rezervleri yoksa zorunlu karşılık oranı arttığında bankalar verdikleri kredileri geri çağıracak ve bu da para arzının azalmasına neden olacaktır.

Zorunlu karşılık oranı düşürüldüğünde zorunlu karşılıkların bir kısmı kullanılabilir rezerve dönüşmekte, bu da bankaların kredi tabanını artırmaktadır. Bankaların kredi tabanının genişlemesi para arzının da artmasına neden olmaktadır.

Zorunlu karşılık oranının arttırılması daraltıcı para politikasını, oranın düşürülmesi ise genişletici para politikasını göstermektedir.

divrigihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu