Ekonomi

Türkiye’nin cari açığı Şubat ayında 31,8 milyar dolara geriledi

Türkiye’nin cari işlemler açığı Şubat ayında da düşüş eğilimini sürdürdü ve 12 aylık cari işlemler açığı bir önceki aydaki 37,5 milyar dolardan 31,8 milyar dolara geriledi. Sadece Şubat ayı cari açığı 3,3 milyar dolar ile piyasa beklentisi olan 3,7 milyar dolardan daha olumlu gerçekleşmiştir.

Cari işlemler hesabındaki iyileşme temel olarak, geçen yılın aynı ayında 3,4 milyar dolar olan altın ticareti açığının Şubat ayında 0,7 milyar dolara düşmesinden kaynaklandı. Buna ek olarak, net enerji ticaretinde de kayda değer bir iyileşme yaşanmış ve açık 5,8 milyar dolardan 4,4 milyar dolara gerilemiştir. Ayrıca, çekirdek ticaret dengesi 0,9 milyar dolarlık hafif bir açıktan 0,6 milyar dolarlık bir fazlaya dönüştü.

Ticaret dengesi cari işlemler hesabındaki iyileşmeye önemli katkıda bulunmasına rağmen, hizmetler fazlasındaki marjinal artış ve faiz dışı gelirdeki düşüşle kısmen dengelenmiştir. Bir önceki ay 37,6 milyar $ olan 12 aylık cari açık keskin bir düşüşle 31,8 milyar $’a ya da GSYH’nin yaklaşık %2,9’una gerilemiş, bu da bir önceki yılın Şubat ayından gelen büyük baz etkisini yansıtmıştır. Sermaye hesabı tarafında, tanımlanmış net girişler, bir önceki ayki hafif çıkışların ardından 2.0 milyar $ ile mütevazı bir seviyede gerçekleşmiştir.

Aylık veri dağılımına göre girişlerin başlıca nedeni Hazine’nin 3 milyar dolar tutarındaki Eurobond ihracı ve bankaların 2,7 milyar dolar tutarındaki ihracıdır. Ayrıca brüt doğrudan yabancı yatırım (0,4 milyar $), net borçlanma (0,1 milyar $) ve bankacılık sistemindeki yurtdışı yerleşik mevduatlarından (0,1 milyar $) da ılımlı girişler oldu.

Çıkışlar ise 1,8 milyar dolar ile yurt içi yerleşiklerin portföy yatırımlarından ve 1,9 milyar dolar ile yurt dışında finansal varlık alımlarından kaynaklanmıştır. Şubat ayında, 12 aylık bazda %93 ve %118 olan yenileme oranları, şirketler ve finansallar için sırasıyla %133 ve %111 olarak gerçekleşmiştir.

Eylül ayından bu yana devam eden hata ve noksan çıkışları Şubat ayında 5,0 milyar dolara ulaşarak son 12 ayda toplam 17,4 milyar dolar olmuştur. Bu durum aylık cari açık ve zayıf akım görünümüyle aynı döneme denk geldi ve ülkenin resmi rezervleri Ocak ayındaki benzer bir düşüşün ardından 6,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu