Ekonomi

Üçüncü çeyrekte GSYİH küçülürken Euro Bölgesi potansiyel durgunlukla karşı karşıya

Avro Bölgesi ekonomisi üçüncü çeyrekte GSYİH’nın art arda %0,1 daralmasıyla potansiyel bir resesyonla karşı karşıya. Bu düşüş, 2013 yılından bu yana salgından kaynaklanmayan ilk daralmayı işaret ediyor. Zayıf tüketici harcamalarına rağmen hane halkı gelirindeki olumlu eğilimler ve hanehalkı faiz maliyetlerindeki hafif artışlar olası bir toparlanmaya işaret ediyor.

Ancak, kurumsal kâr artışındaki düşüş ve kapasite kullanım oranlarının yatırım harcamalarında daha fazla yavaşlama sinyali vermesi nedeniyle ekonomik görünüm güçlü kalmayı sürdürüyor. PMI anketlerindeki daralma devam ederse veya kötüleşirse Euro Bölgesi resesyona girebilir.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) zayıf büyüme görünümü nedeniyle faiz artırımlarına ara vermesi ve parasal genişleme döngüsüne başlamadan önce enflasyon eğilimlerinin %2 hedefine yaklaşmasını beklemesi muhtemel. ECB’nin ilk faiz indiriminin Haziran 2024’e kadar süreceği ve daha sonraki indirimlerin 2025 yılı başına kadar Mevduat Faizini toplam 150 baz puan düşürebileceği tahmin ediliyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-eceabat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu