Yaşam

Üniversite Adayı Türk Gençleri Gözünü Çin’e Dikti

Son yılların yükselen yıldızı Çin, gençlerin de dikkatini çekiyor. Dünya çapında üst sıralarda bulunan Çin üniversiteleri tüm dünyadan olduğu üzere Türkiye’den de çok sayıda öğrencinin gözdesi durumunda. Bir çok burs imkanına da sahip olan Çin üniversitelerine kayıt yaptırmak yabancı öğrenciler için epey kolay durumda. Hususla ilgili açıklamalarda bulunan Türk Çin Kültür Derneği Lider Yardımcısı Mustafa Karslı üniversite ve yüksek lisans adayları için çok değerli bilgiler verdi.

Türk öğrenciler için Çin’de burs imkanları çok fazla;

Türk Çin Kültür Derneği Lider Yardımcısı Mustafa Karslı, Çin’de eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için çok sayıda burs var. Bu bursların kimileri yalnızca “Kuşak ve Yol Projesi” kapsamında güzergah üzerindeki ülkelere veriliyor. Bu güzergahın en kıymetli ülkelerinden biri olan Türkiye’deki öğrenciler de bu burslardan faydalanma imkanına sahip, dedi.

Karslı ayrıyeten, eyalet ve Çin hükümet burslarıyla birlikte HANBAN kurumu tarafından verilen Çince lisan eğitim bursları da bulunuyor, dedi.

Burs kapsamında neler var?

Burslar birbirinden farklılık göstermekle birlikte yaklaşık aylık 2500 Yuan (Yaklaşık 6600 TL) burs ödendiğini belirten Karslı, bununla birlikte fiyatsız eğitim ve yurt imkanlarının da bulunduğunu söyledi.

Dünya çapında ünlü üniversiteler var;

Pekin Üniversitesi, Qinghua (Tsinghua) Üniversitesi, Fudan Üniversitesi, Jiao Tong Üniversitesi üzere çok sayıda üniversitenin dünya sıralamasında çok âlâ pozisyonlarda bulunduğunu belirten Karslı, bu ve gibisi üniversitelerde eğitim almanın sanıldığının tersine yabancı öğrenciler için kolay olduğunu tabir etti. Öğrencilerin bu üniversitelerde bir çok kısmı tercih edebileceğini belirten Karslı, üniversitelerin Avrupa ve Amerika’da da kardeş üniversitelerinin bulunduğunu ve bu üniversiteler ortasında öğrenci değişimi imkanlarının da bulunduğunu söyledi.

Üniversite fiyatları uygun;

Çin’de eğitim almak için burs imkanları çok olmakla birlikte fiyatlı okuyacak öğrenciler için de çok uygun eğitim ve yurt fiyatlarının da olduğunu belirten Karslı, eğitim evraklarının da kolay kolay temin edilebileceğini söyledi.

Çin’de eğitim için fiyatsız bir fuar geliyor;

Türk öğrenciler için özel olarak belirlenen 23 Kasım Çarşamba tarihinde online olarak bir fuar gerçekleşeceğini belirten Karslı, bu fuara cep telefonu yahut bilgisayar ile rastgele bir uygulama indirmeden basitçe girilebileceğini burs ve eğitim imkanları konusunda da soru yanıt yapılabileceğini tabir etti. Karslı, bu fuarın Çin’in en büyük yurt dışı eğitim kurumu olan CUCAS ile Türk Çin Kültür Derneği’nin işbirliği ile gerçekleştiğini de belirtti.

Öğrenciler fuara nasıl katılacaklar?

Türk öğrenciler 23 Kasım Çarşamba günü Türkiye saati ile 11:00 – 12:00 ortasında rastgele bir cep telefonu, tablet yahut bilgisayar üzerinden exhibition linkine girerek katılabilecekler. Fuara katılırken yalnızca e-mail adresini yazmalarının kâfi olacağını belirten Karslı, diğer bir irtibat bilgisine muhtaçlık duyulmadığını söz etti. Daha ayrıntılı bilgi almak isteyen öğrencilerin Türk Çin Kültür Derneği’nin cinkultur adresinden de bilgi alabileceklerini söyledi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu