Ekonomi

VakıfBank’ın aktif büyüklüğü yüzde 64 artarak 1,8 trilyon TL’ye ulaştı

2023 yılının ilk çeyreğinde operasyonel büyüklüğünü geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 artırarak 1,8 trilyon TL’ye çıkaran VakıfBank, Türkiye’nin en büyük ikinci bankası konumunu pekiştirdi.

VakıfBank, tüm Türkiye’yi derinden sarsan depremin yaralarını sarmak ve bölge vatandaşlarına destek olmak amacıyla 2023’ün ilk çeyreğinde toplam 12 milyar TL bağışta bulundu. Bankanın yılın ilk çeyreğindeki faaliyetlerinden net kârı 4 milyar 503 milyon TL oldu.

Nisan ayında 69. yılını kutlayan VakıfBank, 2023 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

VakıfBank’ın Türkiye ekonomisine nakdi ve gayrinakdi krediler yoluyla sağladığı finansman desteği yıllık bazda yüzde 60 artarak 1,4 trilyon TL’ye ulaştı. Nakdi krediler birebir ciroda yıllık yüzde 69 artışla 1,1 trilyon TL’ye ulaşırken, aktif faaliyetler toplamı yıllık yüzde 64 artışla 1,8 trilyon seviyesini aştı. Böylece, nakdi krediler ve toplam operasyonların pazar payları bir önceki yılın aynı döneminde yüzde 11,7 ve yüzde 10,9’dan sırasıyla yüzde 12,8 ve yüzde 11,5’e yükseldi. Bu büyüklükteki bir banka olarak sermaye rasyolarını güçlü seviyelerde tutmaya öncelik veren VakıfBank, hakim ortağı Türkiye Varlık Fonu ile gerçekleştirdiği 32 milyar TL’lik tahsisli sermaye artırım süreci ile özkaynaklarını daha da güçlendirerek sermaye oranlarını yaklaşık yüzde 284 oranında olumlu etkiledi. temel noktalar.

“İlk çeyrek finansal sonuçlarımız VakıfBank’ın güçlü konumunu ortaya koydu”

Bankanın ilk çeyrek finansal sonuçlarının değerlendirilmesi VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih 6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen , VakıfBank’ın sahip olduğu dayanışma ruhuyla bölgede hayatın normale dönmesi için gerekli tüm takviyeleri yaptığını belirtti. Üstünsalih, “Türkiye’nin en büyük iki bankasından biri olarak sürdürülebilir finansal hizmetler anlayışımızı ön planda tutarak güçlü teknolojik altyapımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlk çeyrek finansal sonuçlarımız, Bankamızın güçlü konumunu bir kez daha ortaya koydu. Aktif büyüklüğümüz, sağladığımız kredi katkıları, mevduatta geldiğimiz nokta ve yürüttüğümüz dış finansman süreçleri ile yıla hızlı bir başlangıç ​​yapıyor, ülke ekonomisine desteğimizi hız kesmeden sürdürüyoruz. 69. yılımızda da ülkemiz ekonomisini büyütmeye ve toplumun her kesimine ulaşırken nice başarılara imza atmaya devam edeceğiz.

TL mevduat bir önceki çeyreğe göre %22 arttı

VakıfBank, ana fonlama kalemi olan mevduat tarafında başarılı bir dönemi geride bırakmıştır. Bankanın toplam mevduatı çeyreklik bazda yüzde 11, yıllık bazda yüzde 83 artışla 1,3 trilyon TL’ye ulaşırken, TL mevduatı çeyreklik bazda yüzde 22, yıllık bazda yüzde 139 artarak 829 milyar TL’ye ulaştı. . VakıfBank, yaklaşık 184 milyar TL’ye ulaşan kur korumalı mevduat tahsilatı ve aktif bilanço yönetimi sayesinde Türk lirası tarafındaki aktif-pasif vade farkını azaltmaya devam etmiştir.

VakıfBank, Türk bankaları arasında tek seferde gerçekleştirilen en büyük dengeli DPR menkul kıymetleştirme ve fonlama sürecine imza attı.

Yurt dışından sağladığı fonlarla Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam eden VakıfBank, DPR menkulleştirme süreci sayesinde uluslararası piyasalardan toplam 2 milyar ABD doları tutarında yeni kaynak sağlamıştır. 4 ve 5 yıl vadeli iki dilimden oluşan ve toplam 9 yabancı bankanın katılımıyla yürütülen bu süreç, hem tek seferde gerçekleştirilen en büyük dengeli menkul kıymetleştirme süreci hem de gerçekleştirilen en büyük fonlama süreci olma özelliğini taşıyor. bir seferde bir kez daha.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu