Ekonomi

Enphase Enerji Hisseleri Düşük Beklenen Kazançlara Rağmen Yükseliyor; Uzmanlar Durumun Beklenenden Daha İyi Olduğunu İddia Ediyor

Enphase Energy (ENPH), mali analistlerin beklentilerini karşılayan kazanç ve gelirleri ve önümüzdeki çeyreğe ilişkin tahminlerin beklenenden düşük olduğunu gösteren dördüncü çeyrek mali sonuçlarını açıkladı.

Buna karşılık ENPH, Çarşamba günü erken işlem saatlerinde hisse fiyatında %15’lik bir artış yaşadı.

Enerji teknolojisinde uzmanlaşan şirket, dördüncü çeyrekte hisse başına 0,54 dolar kazanç bildirdi; bu, ortalama analist tahmini olan 0,56 doların altında kaldı. Şirketin geliri, analistlerin 335,78 milyon dolarlık tahmininin altında, 302,6 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Şirketin düzeltilmiş brüt kar marjı %47,4 olan beklentilerin üzerinde %50,3 olarak kaydedildi.

Enphase, ilk çeyrek gelirinin, beklenen 335,78 milyon $’ın oldukça altında, 260 milyon $ ila 300 milyon $ aralığında olmasını bekliyor.

Wolfe Research’teki analistler, “Finansal sonuçlar bazılarının korktuğu kadar hayal kırıklığı yaratmadığı için piyasa kapandıktan sonra şirketin hisseleri yükseldi. Ancak şirketin performansının ne ölçüde iyileşebileceğinin tahmin edilememesi nedeniyle dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz” dedi.

“Şirketin üç aylık gelirinin, 2024 yılı sonuna kadar, 3,1 milyon mikro invertör sevkiyatına dayalı olarak yaklaşık 500 milyon dolara ulaşacağını, 2025 yılına kadar istikrarlı bir büyüme göstererek 2025’in dördüncü çeyreğinde tahmini 600 milyon dolara ulaşacağını tahmin ediyoruz.”

Mali sonuçların açıklanmasının ardından Oppenheimer analistleri ENPH’ye yönelik notlarını artırdı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen şartlar ve koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu