Haber

TransAnatolia Ralli Baskını Başladı

Dünyanın ilk ve tek, Türkiye’de ise ilk ve tek ralli raid yarışlarından biri olan TransAnatolia, 2 Eylül’de başladı. 13 ülkeden 122 yarışmacının katıldığı yarışın tören startının ardından cumartesi günü ilk etap gerçekleştirildi. Samsun’da yaşanan sel felaketi nedeniyle iptal edilen yarışta şu ana kadar Amasya Strabon, Tokat ve Sivas Kösedağ etaplarında toplam 645 kilometre geride kaldı. 17 il sınırını geçecek yarışta toplam 2 bin 350 kilometre koşulacak.

TransAnatolia Ralli Baskını, 2 Eylül Cumartesi günü Samsun’da düzenlenen tören startıyla başladı. Yarışa profesyonel fabrika gruplarının da aralarında bulunduğu 13 ülkeden 122 yarışmacı ve 83 araç katılırken, bu yıl İtalya, İspanya, Portekiz, Fransa, Hollanda, İran ve İngiltere gibi ülkelerden katılım sağlandı. Cumhuriyetin 100. yıl dönümünden ilham alınarak tasarlanan rota, Kurtuluş Savaşı’nın izlerini taşıyor.

3 Eylül Pazar günü Samsun’da yaşanan sel felaketi nedeniyle yarışın ilk etabı iptal edildi. Aynı gün ikinci etapla başlayan yarışta yarışmacılar, Amasya sınırları içindeki Strabon etabında 122 kilometrelik parkuru tamamladı. Geceyi Tokat’taki kamp alanında geçiren sporcular, 4 Eylül Pazartesi sabahı Tokat ve Kösedağ etaplarında toplam 216 kilometre yol kat etti. Geceyi Sivas Kongresi’nin yapıldığı şehirde tamamlayan yarışmacılar, günü 5 Eylül Salı sabahı Sivas’tan Çayıralan ve Felahiye etaplarında 218 kilometrelik parkurla Nevşehir Göreme’deki kamp alanında tamamlayacak.

Castrol POWER1 motosiklet kategorisinde; Sherco grubundan Portekizli atlet Rui Goncalves 5 saat 38 dakika ile birinci olurken, Yamaha grubundan İspanyol atlet Pol Tarres 5 saat 39 dakika ile ikinci, Yamaha takımından İtalyan Alessandro Botturi ise 5 saat 44 dakika ile üçüncü oldu. .

Otomobil kategorisinde; SSV sınıfında İranlı Hamed Salimi Mavi & Kiarash Zare Rafie ikilisi 8 saat 9 dakika ile birinci olurken, Türkiye’den Eren Alver-Kerem Deveci ikilisi 12 saat 38 dakika ile ikinci, İranlı Ghasem Mohammmadzadeh-Mahmoodreza Ebedian ise birinciliği elde etti. 25 saat 40 dakika ile üçüncü sırada yer aldı. . Otomobil sınıfında ise Suzuki Grand Vitara ile yarışan Murat Kamil Altun-Tuvana Sayar çifti 6 saat 49’luk dereceyle birinci olurken, Toyota FJ Cruiser ile yarışan Ahmet Bağce-Uğur Zirve çifti 7 saat 1 dakika ile ikinci olurken, yarışan Mitat Diker-Erdal Oral ikilisi ise 7 saat 1 dakika ile ikinci oldu. Suzuki Vitara 7 saati 2 dakika ile üçüncü sırayı koruyor. Kamyon sınıfında; Mercedes Unimog ile yarışan İtalyan Marino Mutti-Andrea Mazzoleni ikilisi 9 saat 21 dakika ile liderliği korurken, Tatra 815 T ile yarışan İngiliz grup Holly Wicklow-Dan Scaar-Joe Peake ise 12 saat 6 dakika ile ikinci oldu. .

TransAnatolia’ya ilk kez katılanlar arasında günün en iyi derecesini yapan yarışmacıya verilen Castrol POWER1 en iyi Çaylak özel ödülü; Yarışın birinci ve ikinci gününü Fransız Clement Artaud kazandı.

Düşmanın geri çevrildiği Sakarya Meydan Muharebe Alanı ve önemli nokta Çiğiltepe’den başlayarak süvarilerin izinde gerçekleştirilecek etaplarla Dumlupınar Meydanı savaş alanını geçerek Simav’a ulaşacak yarış. Büyük taarruz, Demirci Baskıncılarının izini sürerek 9 Eylül’de İzmir’de sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu