Yaşam

Yenişehir Belediyesi çiftçiye tarlada eğitim veriyor

Mersin Yenişehir Belediyesi hayata geçirdiği Tarımsal Danışmanlık Hizmeti ile çiftçilerin gerçek tarımı öğrenip uygulayabilmeleri için tarım alanlarında çalışmalara başladı. Çiftçilerin tarımsal üretimin her aşamasında karşılaştıkları sorunları çözmek ve yeni teknolojileri en iyi şekilde kullanmalarını sağlamak amacıyla verilen Tarımsal Danışmanlık Hizmeti ile üretim ve üreticiler desteklenmektedir.

Mersin Yenişehir Belediyesi, ilçe genelinde yürütülen tarımsal faaliyetleri desteklemek ve katma maliyeti yüksek alternatif çalışmaları yaygınlaştırmak amacıyla çiftçilere doğru tarım uygulamalarını anlatıyor. Tarımsal Danışmanlık Hizmeti ile ilçede üretim yapan vatandaşlara ücretsiz ekim ve dikim formülleri, budama, hastalık ve zararlılarla mücadele, gübreleme, sulama, hasat ve teknik danışmanlık hizmeti veren Yenişehir Belediyesi, üreticiyi yalnız bırakmıyor. Belediyede görev yapan uzman ziraat mühendisleri, arazide üreticilere yönelik eğitimlerine başladı. Hizmet kapsamında Değirmençay Mahallesi’ndeki çiftçilere doğru kış budaması konusunda uygulamalı eğitim verildi.

Değirmençay Mahallesi’ndeki şeftali ağaçlarında kışlık budama yapan çiftçilere yeniden filizlendirme aşamasındaki doğruluk payı değerini uygulayan Yenişehir Belediyesi Kıdemli Ziraat Mühendisi İtimat Murat Davşanoğlu. “Yenişehir Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit, kaliteli ve verimli tarımsal üretime büyük önem veriyor. Tarımsal Danışmanlık Hizmeti Belediyemiz ile ilgili bir projedir. Bu proje ile üreticilerimizin yanında yer alırken onları dikim, dikim, budama, seyreltme, ilaçlama ve gübreleme konularında bilgilendiriyoruz. Bu sayede gerçek tarım uygulamaları da yapıyoruz. İsteyen çiftçilerimizle birlikte arazilerine gidiyor, incelemelerde bulunuyor ve onlara en gerçek prosedürü anlatıyoruz. Kış budaması üretimin en değerli aşamasıdır. Hem verim hem de ağacın genç kalması için doğru budama yapılmalıdır. Ayrıca doğru budama, meyvelerin kaliteli olmasını da sağlayacaktır. Bu nedenle bugün burada çiftçilerimize bilgi verdik” dedi.dedim.

Muhtar Şahin Işık, “Çiftçi doğru üretim yöntemlerini öğrenmeli ve kendini geliştirmeli.”

Değirmençay’da çekirdekli meyve işletmelerinin yanı sıra tropikal meyvelerin de yetiştirilmeye başlandığını belirten Mahalle Muhtarı Şahin Işık, üretici olarak Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e istedikleri zaman hızlı bir şekilde ulaşabileceklerini belirtti. “Üretici olarak her zaman üretmeye hazırız. Doğru üretim de bizim için çok önemli. Yenişehir Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit’e bu hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Çiftçi doğru üretim yöntemlerini öğrenmeli ve kendini geliştirmelidir. Yenişehir Belediyemiz de bu konuda bize destek oluyor. Biz çok memnunuz.”dedim.

Üretici Ahmet Çet “Her belediye sosyal projeler üretebilir ama tarım projelerinin üreticiler için ayrı bir önemi var.”

Değirmençay’da üretici Ahmet Çet, ziraat mühendisleri tarafından verilen bu eğitimler sayesinde budamada bilinen hataları düzeltme fırsatı bulduklarını söyledi. “Her belediye sosyal projeler üretebilir ama üreticiler için tarım projelerinin bir değeri daha var. Burada Yenişehir Belediyesi’nin başlattığı tarımsal danışmanlık hizmeti takdire şayan. Vatandaşın duyarlı olması gerekiyor. Bildikleri yanlış yöntemi ve budamayı yapmaya devam ederlerse belli bir süre sonra o ağaçların eskidiğini ve verimsizleştiğini göreceklerdir. Kusurlu budamanın büyük dezavantajları vardır. Uzmanlar buraya gelip üreticilerimize doğru budamayı öğrettiklerinde o ağaçlardan verim alabileceklerini de belirtmek isterim.”dedi.

“Dal kesmek bildiğimiz gibi değildi.”

20 yıldır Değirmençay’da üretim yapan Saffet Özdemir “Eksik bilgilerimizi mühendislerimiz sayesinde öğreniyoruz. Dal kesmek bildiğimiz gibi değildi. Özellikle o ağacın daha iyi meyve verebilmesi için doğru budamayı bilmek önemli, mühendislerimiz sayesinde biz de öğreniyoruz.” sözlerine yer verdi. 40 yıldır çiftçilikle uğraşan Ali Çet, “Ziraat mühendisleri ne bilir hep derdik. Biz köylüler daha iyi biliriz.’ ama değildi. Ziraat mühendisimiz bize eğitimler verdi ve gördük ki budama konusunda çok eksiğimiz var. Bunu kabul etmelisin. Bizimle ilgilenen Yenişehir Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit’e çok teşekkür ediyoruz” dedi.şeklinde konuştu.

Danışmanlık hizmetinden yararlanmak isteyen üreticiler 444 33 54 Yenişehir Halk Masası’nı arayarak talepte bulunabilirler.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

sehzadelerajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu